Pokud jedeme někam daleko, často našim cílem bývá právě cesta za sluncem a teplem. Právě podnebí nám určuje dlouhodobý průběh počasí v dané lokalitě, zatímco počasí se může měnit a to často nevyzpytatelně. Tak například, pokud je v naší destinaci tropické suché pouštní klima, tak máme takřka jistotu, že bude i pěkné počasí, to bychom museli mít opravdu smůlu, když jednou za rok tam zaprší a mi to zrovna zchytáme.
Podnebné pásy
Níže na obrázku jsou znázorněny podnebné pásy, mapka je jenom orientační, pro hrubou představu dostačující. Není zde rozdělení tropického suchého a vlhkého pásu – vlhký sem spadají rovníkové oblasti až zhruba do 15 až 20 stupňů severní nebo jižní šířky, vlhčeji je v oblasti teplých mořských proudů, na návětrných stranách hor. Jsou i výjimky, kdy na rovníku může být sucho, jako je oblast východní Afriky Somálsko, sucho zde způsobuje závětří hor a také chladnější mořská voda.
Podnebné pásy
Pás tropický vlhký sem spadají rovníkové oblasti až zhruba do 15 až 20 stupňů Severní nebo jižní šířky. Je zde velmi teplo a vlhko, střídá se zde většinou období sucha a období dešťů,v jižní Asii toto období nazývá monzunové. Na cestování je lepší období sucha, ale musíme počítat s velkým vedrem. okolo rovníku období sucha není příliš výrazné a prší v některých oblastech v podstatě každý den, déšť oproti středoevropskému je velmi vydatný, promoknete na kost. Vysoká vlhkost a mokré oblečení přináší velké riziko zdravotních problémů jako jsou opruzeniny, záněty kůže, ale také díky vlku je zde velký výskyt komárů a dalšího hmyzu, větší výskyt nemocí a také parazitů ve vodě.
Pas tropický suchý. Pás tropický vlhký plynule přechází do pásu tropického suchého. Pro něj je typické suché a velmi horké počasí, a to po celý rok, v blízkosti rozhraní se subtropickým pásem je přece jenom menší horko v době zimy na dané polokouli. Nachází se přibližně od 15 až 20 stupňů severní i jižní šířky až do 30 stupně severní i jižní šířky, kde již plynule přechází do subtropického podnebného pásu. Výskyt tohoto pásu je hodně ovlivněn mořskými proudy například Humboldtův u oblasti Jižní Ameriky, nebo Kanárský proud u břehů severní Afriky. Extrémnost suchého klimatu umocňuje také velká mocnost pevniny jako například severní Afrika nebo Austrálie. Počasí na cestování je v tomto pásu většinou příjemné, ovšem až na velké horko během dne a vysokou hodnotu UV záření. proto důrazně doporučujeme nevycházet v poledních a odpoledních, hodinách na přímé slunce, ale schovejte se ve stínu nebo nebo pod slunečníkem a odpočívejte. V těchto oblastech je vyloženě nebezpečné cestovat daleko od civilizace, v případě poruchy či nehody vozidla nebo úrazu reálně hrozí smrt žízní a z přehřátí, jako důsledek, toho že vám dojdou zásoby vody, pokud porušíte plán cesty a není v dosahu mobilní signál či jiná forma pomoci.
© 2023 Poznejzemi.cz, Cookies, Ochrana osobních údajů GDPR, Komodity info